Loading color scheme

O webinarium

Już 3 lutego 2021 roku o godzinie 11.00 rozpocznie się druga część Opolskiego Forum Zawodowego Po(d)łączeni – rozwój w trakcie epidemii.

Już od dłuższego czasu żyjemy w „nowej normalności”, w której obostrzenia sanitarne związane z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w wpłynęły na każdy aspekt naszego życia. Symbolem tego czasu stała się m.in. praca zdalna, której w całości poświęcona była pierwsza część II Opolskiego Forum Zawodowego. W trakcie jego trwania gościliśmy wybitnych specjalistów z zakresu zarządzania, prawa pracy, psychologii społecznej. Zapoznaliśmy się także z wynikami badań pokazujących zasięg stosowania takiej organizacji pracy (zobacz). Już wówczas zapowiedzieliśmy kontynuację wydarzenia, dlatego już 3 lutego zapraszamy na drugą część OFZ pt. Po(d)łączeni – rozwój w trakcie epidemii.

Chcąc podtrzymać rozwój gospodarczy pomimo trudności, których doświadczamy musimy spojrzeć w przyszłość. Powinniśmy myśleć o rozwoju regionalnym przez pryzmat obecnej sytuacji i instrumentów finansowych, które pozwalają na adaptację do nowych warunków. Dlatego też chcemy rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach. W pierwszej kolejności oddając głos przedsiębiorcom, poprosiliśmy polski oddział amerykańskiego koncernu Polaris, aby podzielił się z nami swoimi doświadczeniami we wdrażaniu i koordynowaniu pracy zdalnej. Dowiemy się o tym jak przezwyciężone zostały trudności i jak oceniany jest taki model pracy. Z pewnością skomentuje to jedna z liczących się na świecie agencji doradztwa personalnego jaką jest Hays. Zaprosiliśmy ją do współpracy, dzięki czemu dowiemy się z jakimi problemami w organizacji pracy zdalnej spotykają się firmy w Polsce i jak sobie z nimi najlepiej poradzić.

Pamiętamy również o edukacji. Dla województwa opolskiego bardzo istotne jest szkolnictwo branżowe (zawodowe), dlatego podjęliśmy się próby wskazania wyzwań przed jakimi stoi praktyczna nauka zawodu. Opowie nam o tym dr Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu oraz z perspektywy firm dr Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz z Izby Rzemieślniczej w Opolu.        

Wychodząc na przeciw opolskim pracodawcom chcielibyśmy także pokazać, na jaką pomoc mogą liczyć opolscy pracodawcy. Zatem powiemy o wsparciu, które oferuje ZUS, o ofercie dla firm przygotowanej przez Opolskie Centrum Gospodarki oraz o programie stażowym, który wdraża WUP w Opolu (Staże z POWERem). Ponadto będziemy mówili o Krajowym Funduszu Szkoleniowym. To istotne źródło środków finansowych przeznaczone na rozwój kompetencji pracowników i pracodawców. W 2021 roku, w okresie w którym epidemia koronawirusa odciska piętno na gospodarce KFS okazuje się narzędziem, które pozwala na dostosowanie się do nowej rzeczywistości traktując priorytetowo m.in. te firmy, które szczególnie zostały dotknięte lockdownem. Akcentuje także szkolenia z zakresu pracy zdalnej, dlatego też traktujemy go jako istotny element polityki rynku pracy. Szerzej o tym opowie dr Grzegorz Haber z Uniwersytetu Opolskiego.

W trakcie trwania naszego spotkania dostępne będą dwie infolinie. Współpracuje z nami Okręgowy Inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki temu słuchacze będą mogli skonsultować się z ekspertem, który pomoże rozwiać wątpliwości związane z formalnymi aspektami pracy zdalnej. Druga infolinia będzie poświęcona wsparciu przedsiębiorców jakiego udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ekspert ZUS w zwięzły sposób podpowie jak przygotować się do aplikowania o wparcie oraz udzieli odpowiedzi na pytania z nim związane.

Do zobaczenia.